Sanwa DCM400AD Digital Clamp Meter
Price
[ with GST ]
DCM400AD
Quantity :
MORE WAYS TO PAY:
*EXCLUSIVE DEALS ONLINE / NOT AVAILABLE IN STORES
*ONLINE DELIVERY UP TO 1 WEEK
  • Able to measure current frequency
  • 4000 count display
  • Voltage frequency measurement range up to 10MHz
  • To IEC1010 CATIII 300V, CATII 600V
Color: GREY
Weight(KG): 0.500
Absolute Maximum AC Current Measurement 400A ac
Absolute Maximum AC Voltage Measurement 600V ac
Absolute Maximum DC Voltage Measurement 600V dc
Absolute Maximum Resistance Measurement 400Ω
AC Current Measurement Resolution 10mA ac
AC Voltage Measurement Resolution >0.1V ac
Battery Type AAA
Best AC Current Accuracy ±1.9% +5 digits
Best AC Voltage Accuracy ±1.5% + 5 Digits
Best DC Voltage Accuracy ±1% + 2 Digits
Best Resistance Measurement Accuracy ±1% + 2 Digits
Clamp Meter Type Continuity, Current, Frequency, Resistance, Voltage
DC Voltage Measurement Resolution 0.1V dc
Dimension 193 x 50 x 28mm
Display Type LCD
Functions Measured AC Current, AC Voltage, Continuity, DC Voltage, Frequency, Resistance
Height 28mm
Jaw Capacity Busbars 10 x 34mm
Length 193mm
Maximum Conductor Size 25mm
Maximum Operating Temperature +40°C
MinimumOperating Temperature 0°C
Power Source Battery
Resistance Measurement Resolution 0.1Ω
Safety Category CAT II 600 V, CAT III 300 V
Safety Category Level CAT II, CAT lll
Safety Category Voltage 300 V, 600 V
Weight 230g
Width 50mm
Add Your Review
FLUKE CLAMP METER AC/DC 301D
FLUKE 376 AC/DC TRUE RMS 1000A Clamp Meter With iFLEX
FLUKE 376 FC TRUE-RMS CLAMP METER
FLUKE 323 AC 400A TRUE RMS Clamp Meter
HABOTEST HT207B CLAMP METER MULTIMETER 600V