Sanwa Clamp Meter Dual Display DCM2000DR DC/AC True RMS
Price
[ with GST ]
DCM2000DR
Quantity :
MORE WAYS TO PAY:
*EXCLUSIVE DEALS ONLINE / NOT AVAILABLE IN STORES
*ONLINE DELIVERY UP TO 1 WEEK
  • Dual display shows voltage/current and its frequency
  • True RMS
  • EF (Electric Field) sensing
  • VFD (Variable Frequency Drive) frequency measurement
  • Low input impedance voltage measurement capable of attenuating the effects of ghost voltage
  • Data hold, Range hold
  • Relative value
  • Peak hold (5msec.)
  • Auto Power Save (30min.) (cancelable)
Color: GREY
Weight(KG): 0.400
DM200DR Measuring range Best accuracy Resolution
ACA 200/2000A ± (2.0%+5) 0.1A
DCA 200/2000A ± (2.0%+5) 0.1A
ACV 6/60/600/1000V ± (1.2%+5) 0.001V
DCV 6/60/600/1000V ± (0.5%+5) 0.001V
Resistance 600/6k/60k/6M/40M Ω ± (0.5%+5) 0.1Ω
Frequency 10~1999Hz ± (0.1%+4) 0.1Hz
Caoacutance 60n/600n/6 u/60 u/600u/2000 uF ± (2.0%+5) 0.01nF
Continuity Buzzer sounds at between 10Ω and 200Ω Open Voltage: a[[rpx. 0.5V
Diode test Open Voltage: approx. 1.8V
Add Your Review
FLUKE CLAMP METER AC/DC 301D
Sanwa Digital Clamp Meter DCM60R
Sanwa DCM400AD Digital Clamp Meter
Martindale CM69 AC TRMS Earth Leakage Clamp Meter
FLUKE AC/DC CLAMP METER 319
FLUKE 323 AC 400A TRUE RMS Clamp Meter