ABB SH204-B40, Miniature Circuit Breaker (MCB), Type B, 4 Pole, 40A
Price
[ with GST ]
SH204-B40
*ONLINE DELIVERY UP TO 3 DAYS
  • Characteristics of the circuit breaker 40 A ABB SH204-B40
  • Equipment series: S 200, modular equipment for currents up to 63A
  • Nominal mains voltage: 230/400 V ~
  • Line frequency: 50 Hz
  • Nominal current: 40 A
  • Breaking characteristic (setpoint): B
  • Number of poles: 4
  • Number of occupied modules on a din-rail ( 17.5mm): 4
  • Breaking capacity: 6 kA
  • Section of the conductor to be connected:
  • Hard cable 25 mm²
  • Flexible cable: 25 mm²
  • Electrical wear resistance: 10,000 cycles
  • Mechanical wear resistance: 20,000 cycles
  • Operating temperature: - 25 С ... + 55 С
  • Protection class IP20
  • Article: SH204-B40
  • Order code: 2CDS214001R0405
  • Manufacturer: ABB (ABB, Switzerland)
Color: WHITE
Weight(KG): 0.500
  • Line frequency: 50 Hz
  • Nominal current: 40 A
  • Number of poles: 4
  • Breaking capacity: 6 kA
  • Hard cable 25 mm²
  • Flexible cable: 25 mm²