ABB SH201-B10, Miniature Circuit Breaker (MCB), 1 Pole, Type B, 10A
Price
[ with GST ]
SH201-B10
Quantity :
MORE WAYS TO PAY:
*THIS PRODUCT IS AVAILABLE @ CCK FLAGSHIP STORE / SIXTH AVE / WHAMPOA
*ONLINE DELIVERY UP TO 3 DAYS
  • Automatic switch ABB, for household use
  • Protects against short circuit and thermal overload.
Characteristics of the automatic switch ABB SH201
  • Rated current: 10A Tripping
  • Characteristic: Type B
  • Maximum breaking capacity: 6kA Operating
  • Voltage: 230-400V ~ Discharge
  • Type: electromagnetic and thermal
  • Number of poles: 1P
  • Number of modules on DIN rail: 1 module
  • Mechanical wear resistance of 20,000 operations
  • Cable cross section: 25 mm²
Color: WHITE
Weight(KG): 0.100
  • Rated current: 10A Tripping
  • Characteristic: Type B
  • Number of poles: 1P
  • Cable cross section: 25 mm²