ABB S202M-B63, Miniature Circuit Breaker (MCB), 2 Pole, Type B, 63A
Price
[ with GST ]
S202M-B63
Quantity :
MORE WAYS TO PAY:
*THIS PRODUCT IS AVAILABLE @ CCK FLAGSHIP STORE / SIXTH AVE / WHAMPOA
*ONLINE DELIVERY UP TO 3 DAYS
  • Standards:IEC/EN 60898-1
  • IEC/EN 60947-2
  • Number of Poles: 2
  • Tripping Characteristic: B
  • Rated Current (In):63 A
  • Rated Operational Voltage:acc. to IEC 60898-1 400 V AC
  • acc. to IEC 60947-2 440 V AC
  • Power Loss: 9.6 W
  • at Rated Operating Conditions per Pole 4.8 W
  • Rated Insulation Voltage (Ui):acc. to IEC/EN 60664-1 440 V
  • Operational Voltage:Maximum (Incl. Tolerance) 125 V DC
  • Maximum (Incl. Tolerance) 440 V AC
  • Maximum 440 V AC
  • Maximum 125 V DC
  • Minimum 12 V AC
  • Minimum 12 V DC
  • Rated Frequency (f):50 Hz
  • 60 Hz
  • Rated Short-Circuit Capacity (Icn):(400 V AC) 10 kA
  • Rated Ultimate Short-Circuit Breaking Capacity (Icu):(230 V AC) 25 kA
  • (440 V AC) 15 kA
  • Rated Service Short-Circuit Breaking Capacity (Ics):(230 V AC) 18.8 kA
Color: WHITE
Weight(KG): 0.250
  • Standards:IEC/EN 60898-1
  • IEC/EN 60947-2
  • Number of Poles: 2
  • Tripping Characteristic: B
  • Rated Current (In):63 A
  • acc. to IEC 60947-2 440 V AC
  • Power Loss: 9.6 W
  • Maximum 440 V AC
  • Maximum 125 V DC
  • Minimum 12 V AC
  • Minimum 12 V DC
  • Rated Frequency (f):50 Hz
  • 60 Hz
  • (440 V AC) 15 kA
Add Your Review
CHW MCB Surface Mounting Box
Din Rail Perforated 440V x 1000MM